تبلیغات
مشاهیر جهان - چرا به تخت جمشید «پرسپولیس» می گفتند؟

امروز:

چرا به تخت جمشید «پرسپولیس» می گفتند؟

» نوع مطلب : مطالب تاریخی ،


http://www.sarzaminiran.com/wp-content/uploads/2012/08/12251_627.jpg

زنده یاد علی سامی در کتاب «پایتخت های شاهنشاهان هخامنشی؛ شوش ـ هگمتانه ـ تخت جمشید» خواننده را با جلوه های درخشان هنر ایرانی در تخت جمشید آشنا می کند و حاصل سال ها تحقیق و کاوش های باستان شناسی خود را به شیوه ای دقیق در اختیار علاقه مندان قرار می دهد. این کتاب پس از سال ها دوباره بازچاپ شده است.

به گزارش ایبنا، تخت جمشید، تنها مجموعه ای از کاخ ها، بخش های اداری دولت هخامنشی و پرستشگاه ها نیست، بلکه نموداری از شکوهمندی هنر و ذوق ایرانی نیز به شمار می رود. از این رو است که تخت جمشید را نموداری از اندیشه رسا و هنرورزی چیره دستانه ایرانیانی دانسته اند که در آن روزگاران، بر قلمرو پهناوری از جهان، حکم می راندند.

علی سامی در ابتدا یادآوری می کند که کتاب او نتیجه کاوش ها و بررسی های سی ساله در تخت جمشید است (از ۱۳۱۰ تا ۱۳۴۰ خورشیدی). در این میان، خود او در ۲۱ سال پایانی، وظیفه کاوش در تخت جمشید را بر عهده داشته است. از این رو آنچه در این کتاب عرضه می کند، نه تنها از دقت پژوهشگرانه ای برخوردار است، بلکه نتیجه حفاری ها و کاوش های باستان شناسی اوست.

به همین دلیل لازم دانسته که در آغاز، فهرست وار به نکات مهم تاریخی که در نتیجه کاوش های سی ساله تخت جمشید به دست آمده است، اشاره کند تا اهمیت آن برای خواننده روشن شود. یک نمونه آن یافته ها، به کشف سی هزار لوحه گلی بایگانی شده بازمی گردد. پیداست که ارزش چنین لوحه هایی برای مطالعات هخامنشی، تا چه اندازه فراوان است.

● پیدا شدن دو لوحه زرین مربوط به داریوش هخامنشی

سامی سپس از پیدا شدن دو لوحه زرین گرانبها در گوشه جنوب شرقی کاخ آپادانا یاد می کند و توضیح می دهد که این الواح چگونه به دست آمدند و چه ویژگی هایی دارند. متن هر دو لوحه که مربوط به داریوش بزرگ است، به همراه ترجمه فارسی آنها، آورده شده است. آنگاه می کوشد که به پاسخ این پرسش برسد که «معماری و هنرهای به کار رفته در تخت جمشید، تا چه اندازه تحت تاثیر صنایع کشورهای شرق باستان بوده است؟ و چه مقدار از آن، هنر ملی و خاص ایرانی است؟». او برای یافتن پاسخی علمی و سنجیده، دیدگاه های باستان شناسان و شرق شناسان اروپایی و ایرانی را ذکر می کند و به نتیجه گیری درخور توجه و پژوهشگرانه ای می رسد.

سامی در ادامه گفتار خود، گستره بررسی اش را افزون تر می کند و با توجه به دیدگاه دانشمندان غربی، به این نتیجه می رسد که حجاری های ایران عصر هخامنشی، در حجاری های آن روزگار و روزگاران پس از آن، به ویژه در یونان، تاثیر غیر قابل انکار داشته است. از این پس نیز ترجمه نوشتارهایی از باستان شناسان و محققان اروپایی را عرضه می کند تا به سهم ایران هخامنشی در گنجینه فرهنگ و دانش بشری و نیز هنر و مذهب جهانی، اشاره کرده باشد و بر زیبایی شگفت انگیز تخت جمشید، که نموداری از هنر والای آن زمان است، تاکید بورزد.

● چرا تخت جمشید را «پرسپولیس» می نامیدند؟

در جستاری دیگر از کتاب «پایتخت های شاهنشاهان هخامنشی»، به این موضوع پرداخته می شود که چرا تخت جمشید را «پرسپولیس» می نامیدند؟ این که چرا کاخ شاهی در جلگه مرودشت و در دامنه کوه رحمت ساخته شده، پرسش دیگری است که خواننده می تواند پاسخ آن را در این کتاب بیابد. در همین بخش، اشاره های کاوشگرانه ای به حصار کاخ و وسعت صفه آن و نیز آبروهای زیر زمینی تخت جمشید شده است. برخی معتقدند مجموعه کاخ های پارسه را تخت جمشید می گفتند و نام فرنگی آن هم پرسپولیس بوده است.

به همین گونه در بخش دیگر به زمان ساختن بنای تخت جمشید پرداخته می شود و با توضیحات دقیق تاکید می ورزد که قسمت بزرگ کاخ ها در زمان داریوش بزرگ و خشایارشا به اتمام رسیده است. اشاره به شوش، پایتخت اداری و کشورداری هخامنشیان و همدان، پایتخت تابستانی آنان، در همین بخش آمده است.

در صفحات دیگر، آگاهی های جالب توجهی درباره پلکان ورودی، تالار اصلی، کتیبه درگاه مدخل، حیاط آپادانا، سرستون ها و مجسمه های سنگی، در اختیار خواننده گذاشته می شود. هر کدام از این توضیحات همراه با تصاویر گویایی است که خواننده را در فهم مطالب یاری می رساند. بخشی نیز به «کاخ آپادانا» اختصاص داده شده است. در این بخش درباره وسعت و ویژگی های کاخ، اتاق ها و راهروهای جنوب ایوان ها، پله ها و نقش های برجسته آن، نقش ها و حجاری های پلکان شرقی و اشیای پیدا شده در کاخ، مطالب با اهمیتی درج شده است.

آشنایی با تالار مرکزی، در ادامه آورده شده است. ابتدا نمایی از کاخ مرکزی به دست داده شده و سپس از پلکان ورودی، ایوان شمالی و جنوبی و اتاق های پیرامون آن اطلاعاتی عرضه شده است. به همین گونه می توان درباره «صد ستون سنگی خشایارشا»، آگاهی های ارزنده ای یافت. در این بخش درباره فضای شمالی کاخ، تالار ۳۲ ستونی، جایگاه ارابه و اسبان سلطنتی، سر پیکر خشایارشا، تکه های منبت کاری و بسیاری نکات دیگر، اطلاعات علمی فراوانی گردآوری شده است.

● سامی به شناسایی دقیق و ریزبینانه کاخ «تچر» می پردازد

اندوخته های علمی خواننده درباره تخت جمشید، در بخش دیگری که به «کاخ تچر (تالار آئینه)» اختصاص دارد، افزوده می شود. «تچر» در زبان باستان، «کاخ زمستانی» معنی می داده است. سامی به شناسایی دقیق و ریزبینانه این کاخ می پردازد و به تشریح نقش اشخاصی اشاره می کند که پیکره آنها در این کاخ حجاری شده است.

اشاره به سنگ نبشته های میخی کاخ، که در دوران های گوناگون تاریخی کنده شده، نیز فراموش نشده است و آنگاه به «کتیبه های متاخر اسلامی در تخت جمشید» پرداخته است. درباره «هدیش»، کاخ اختصاصی خشایارشا و ساختمان های پیرامون آن و کتیبه های بنای اردشیر سوم نیز در صفحاتی دیگر توضیحاتی داده شده است.

کتاب سامی، بررسی جزیی نگری از تمام بناها و کاخ های تخت جمشید و اشیای یافته شده در آن است. از این رو می توان در این کتاب درباره تمام مواردی که به این بنای باشکوه ارتباط می یابد، اطلاعات محققانه ای کسب کرد. به همین دلیل است که درباره بخش مهمی از تخت جمشید که خزانه آن باشد، دانستنی هایی عرضه می شود که خواننده را با ریزترین بخش های بنا آشنا می کند. در بخش خزانه، از تالار صد ستون و نود و نه ستون، نقش برجسته داریوش و ولیعهدش، ظروف سنگی از سنگ های الوان مرمر، گلدان شکسته شیشه ای و مجمر فلزی و هفت لوح سنگی یاد می شود. سامی در کنار این توضیحات، گزارشی نیز از شیوه کاوش ها و زمان انجام آنها ارایه می کند.

● چاه سنگی، از شگفتی های تخت جمشید است

ساختمان های خشتی جنوبی کاخ هدیش، تا آنجایی که امروزه موزه تخت جمشید نامیده می شود، معروف به «اندرون» یا «حرمسرا» است. این ساختمان در سال ۱۳۱۱ خورشیدی توسط «هرتسفلد» خاکبرداری و تجدید ساختمان شد. سامی به معرفی این بخش از تخت جمشید می پردازد و به اشیایی اشاره می کند که در اتاق های اندرونی پیدا شده اند. این را نیز می افزاید که نقوشی که به زحمت دیده می شوند، بر دیوار سنگی ایوان شمالی تالار اندرونی حک شده اند که مربوط به دوره ساسانیان است. توضیحات باریک بینانه ای نیز در این باره آورده شده است.

در بخش های دیگر کتاب، با «جایگاه پاسداران و نگاهبانان کاخ» آشنا می شویم. در ضمن از چاه سنگی، که سامی آن را از شگفتی های تخت جمشید می داند، آرامگاه اردشیر سوم هخامنشی و آرامگاه اردشیر دوم، یاد می شود و خواننده درباره هر کدام از آنها آگاهی هایی به دست می آورد. کاخ های شاهی هخامنشی منحصر به بناهای روی صفه تخت جمشید نیست، بلکه تا شعاع نیم کیلومتر نیز آثار دیگری کشف شده است. سامی بخش دیگری از کتابش را به این آثار اختصاص می دهد و از شهر شاهی پارسه، استخر بزرگ سنگی، حصار غربی شهر شاهی، آرامگاه داریوش سوم و موارد دیگری که با این قسمت ها ارتباط می یابند، اطلاعاتی عرضه می کند. درباره اشیای به دست آمده در تخت جمشید نیز به همین گونه می توان مطالب جالب توجهی یافت.

● آتش زدن تخت جمشید و ویرانی آنجا توسط اسکندر مقدونی

از بخش های مکمل کتاب، فصل «سرانجام کاخ های هخامنشی» است. سامی از آتش زدن تخت جمشید و ویرانی آنجا توسط اسکندر مقدونی، نوشته های تاریخ نویسان قدیم یونانی و رومی در این باره و عوامل دیگری که منجر به خرابی بناها شد، سخن می گوید و در بخشی دیگر، تخت جمشید را از دیدگاه خاورشناسان، باستان شناسان و تاریخ نویسان، بررسی می کند و از «آغاز کاوش های باستان شناسی در تخت جمشید» گزارش خواندنی می آورد.

در صفحات بعد، نظر دانشمندان ایرانی و اروپایی در باره تخت جمشید ذکر شده است. در پایان کتاب نیز اشاره کوتاهی به منشور کوروش بزرگ دیده می شود. کتاب با فهرست های گوناگون آراسته است تا استفاده از مندرجات آن آسان تر باشد.

زنده یاد علی سامی؛ باستان شناس نامدار ایران، در سال ۱۲۸۹ خورشیدی در شهر شیراز زاده شد. «پاسارگارد یا قدیمی ترین پایتخت کشور ایران»، «دادرسی و قضاوت در ایران باستان عهد هخامنشی»، «ادبیات و شعر و تاریخ نویسی در عهد ساسانی»، «پزشکی ایران در عهد ساسانی» از جمله کتاب های این پژوهشگر است. سامی جلد نخست کتاب «روزها و یادها» را، که شامل خاطرات و یادمان های او بود، در سال ۱۳۶۰ و جلد دوم آن را به فاصله دو سال بعد منتشر کرد.

آخرین کتاب او نیز در سال ۱۳۶۵ با نام «نقش ایران در فرهنگ اسلامی» چاپ شد. کتاب «پایتخت های شاهنشاهان هخامنشی» نخستین بار در سال ۱۳۴۸ توسط دانشگاه شیراز منتشر شد و بارها توسط ناشران مختلف بازچاپ شده است. سرانجام این باستان شناس برجسته ایرانی در روز ۲۲ امرداد ۱۳۶۸ درگذشت. بازچاپ کتاب «پایتخت های شاهنشاهان هخامنشی؛ شوش ـ هگمتانه ـ تخت جمشید» نوشته زنده یاد علی سامی، یکی از منابع با ارزش تاریخ هخامنشیان را در اختیار خوانندگان فارسی زبان قرار می دهد. تجدید چاپ این کتاب توسط موسسه فرهنگی انتشاراتی پازینه، کمکی به شناخت بیشتر آن دوره از تاریخ ایران است. این کتاب با شمارگان هزار نسخه و به بهای ۱۲۵۰۰ تومان عرضه شده است. کتاب «پایتخت های شاهنشاهان هخامنشی» که در ۵۰۵ صفحه نگاشته شده است، همراه با تصاویری از بناها، کاخ ها و اشیای به دست آمده در کاوش های تخت جمشید است.


نوشته شده در : پنجشنبه 2 شهریور 1391  توسط : مشاهیر جهان مشاهیر جهان.    نظرات() .

برچسب ها: تخت جمشید ، پارسه ،
natures viagra juice
شنبه 18 خرداد 1398 07:42 ق.ظ

Appreciate the recommendation. Will try it out.
http://sergeytatiananikitiny.com/index.php/4324324/565465465464?start=15
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 05:28 ب.ظ
最高質のブランドコピー代引き専門店!のみ販売しております!ぜひご利用ください!日本送料無料!
https://yesodot3.co.il/tag/trip/
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 05:26 ب.ظ
確認してから銀行振り込みで支払い-スーパーブランドコピー代引き対応-スーパーコピー腕時計代引き安全-ブランドコピー財布代引き-スーパー
تور ارزان پاتایا هورگشت
سه شنبه 26 تیر 1397 02:26 ب.ظ
سلااااااااااااامممممممممم
تور ارزان پاتایا هورگشت
سه شنبه 26 تیر 1397 02:25 ب.ظ
سلااااااااااااامممممممممم
Hector
یکشنبه 10 تیر 1397 02:58 ق.ظ
Hеllo mʏ loved one! I ѡish to saay tһat thіѕ post іs amazing,
grеɑt writtewn annd іnclude approximattely ɑll sіgnificant infos.
Ӏ woulⅾ like to peer extra posts ⅼike thiѕ .
christofer
جمعه 1 تیر 1397 03:47 ق.ظ
Gօod ԝrite-up. Ӏ absolutely love tһіs site.
Continue the goοd woгk!
Janah
دوشنبه 28 خرداد 1397 06:51 ب.ظ
Thіs is very intereѕting, You're a ѵery skilled blogger.
Ι havе jokned youг feed and lοok forward tⲟ seeking more ⲟf your wonderful post.
Аlso, I hɑve shared у᧐ur site in my social networks!
davey
جمعه 25 خرداد 1397 10:55 ق.ظ
Toⅾay, I ԝent to thе beach fгont wіth my children. Ӏ found
a sea shelll and gɑve iit to my 4 year olⅾ daughter аnd saіd "You can hear the ocean if you put this to your ear." Sһe placeԀ the shell tߋ her ear аnd screamed.
There wаs ɑ hermit crab inside and іt pinched heг ear.

She never wantts to gⲟ back! LoL I knoᴡ this іs totally оff toopic
bᥙt I һad to tell someone!
eye Lash
شنبه 22 اردیبهشت 1397 01:18 ب.ظ
This is the right web site foor anybody who would like to find out about this topic.
You kniw so much its almost tough to argue with you (not that I really will need to…HaHa).
You definitely put a new spin on a subject that has been discussed for many
years. Wonderful stuff, just great!
depforce ingredients
جمعه 31 فروردین 1397 08:47 ب.ظ
Greetings! Verry useful advice withinn thhis post!
It iis the ittle chanbges which wwill makme the argest changes.

Many thanks forr sharing!
rite
شنبه 25 فروردین 1397 07:49 ق.ظ
It is perfect timе to make some plans for the future and
it'ѕ time to Ƅe hapρy. Ӏ hаѵe read thіѕ post and іf Ι could I desire to sսggest
ʏoս ѕome intеresting things or tips.
Perhаps yⲟu cаn ѡrite next articles referring tߋ this article.
І desire t᧐ reaɗ more thingѕ aƄout it!
viagra super active comprar
پنجشنبه 23 فروردین 1397 12:25 ب.ظ
Do yоu mind if I quote ɑ couple ⲟf ʏour posts as long as
I provide credit and sources bacқ to your website?
Mʏ blog site is in thе exact same area of interest as yoսrs and mу useгѕ wօuld
definiteⅼʏ benefit fгom a lot of the inf᧐rmation you provide heгe.
Pⅼease ⅼet me knoѡ if this alright with yoս. Appreciate it!
viagra super active gel capsules
پنجشنبه 23 فروردین 1397 09:36 ق.ظ
Hello There. Ι fߋᥙnd your blog uѕing msn. Τhіs is а really ѡell writtеn article.
Ӏ will Ье ѕure tο bookmark іt and come baⅽk to
read mоre of your uѕeful information. Thanks
foг thе post. I'll ⅾefinitely return.
Manar
شنبه 18 فروردین 1397 01:21 ق.ظ
I am not sure where you're getting your information,
but great topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more.
Thanks for magnificent info I was looking for this info for my mission.
mezo
دوشنبه 6 فروردین 1397 05:26 ب.ظ
Its likе you reaԀ mʏ mind! Yοu appeaг
tօ knoѡ a llot about this, ⅼike you wrote thhe book іn it or s᧐mething.
I think that you ccan do ѡith some pics to drive the message һome a lttle bit, Ƅut
otһеr than tһat, this is excellent blog. A gгeat read.
I will dеfinitely Ьe back.
cam4 token generator gratis
جمعه 27 بهمن 1396 05:40 ب.ظ
من حتی نمی دانم که راه من اینجا متوقف شد، اما من فکر کردم این انتشار
خوب بود. من متوجه نمی شوم که شما ممکن است، اما قطعا شما به یک معروف می روید
وبلاگ نویس زمانی که شما در حال حاضر نیست به سلامتی!
free gems clash royale
شنبه 21 بهمن 1396 05:33 ب.ظ
ضرب و شتم عالی من آرزو میکنم تا زمانی که سایت خود را اصلاح میکنید، شاگردی کنید، چگونه
آیا می توانم برای یک وب سایت وب سایت اشتراک گذاری کنم؟ حساب من به معامله مناسب کمک کرد.

من کمی از این پخش تلویزیونی پرطرفدار شفاف بودم
مفهوم
What do eccentric heel drops do?
پنجشنبه 16 شهریور 1396 02:50 ق.ظ
I am actually thankful to the holder of this site who has
shared this impressive paragraph at at this time.
How do you get taller in a day?
دوشنبه 30 مرداد 1396 02:14 ب.ظ
When I initially commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is
added I get three e-mails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service?
Thank you!
Tandy
دوشنبه 16 مرداد 1396 06:20 ب.ظ
obviously like your web site however you have to check
the spelling on quite a few of your posts. A number of them
are rife with spelling issues and I to find it very bothersome to
inform the truth then again I'll definitely come again again.
Can you get an operation to make you taller?
دوشنبه 16 مرداد 1396 06:18 ق.ظ
Howdy! I know this is kinda off topic but I'd figured I'd ask.
Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a
blog post or vice-versa? My blog discusses a lot of the same subjects as yours and I think we could greatly benefit from
each other. If you are interested feel free to shoot me an e-mail.
I look forward to hearing from you! Terrific blog by the way!
foot pain getting worse
دوشنبه 12 تیر 1396 10:55 ق.ظ
Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News. Do
you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I've been trying
for a while but I never seem to get there! Many thanks
http://laviniamikuszewski.jimdo.com/2015/07/01/hammertoe-repair-surgery/
دوشنبه 5 تیر 1396 07:45 ب.ظ
I'm very happy to read this. This is the kind of manual that
needs to be given and not the accidental misinformation that's at the other blogs.
Appreciate your sharing this best doc.
http://yolandalarger.soup.io
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 03:32 ب.ظ
Touche. Outstanding arguments. Keep up the good spirit.
BHW
جمعه 11 فروردین 1396 10:49 ب.ظ
My partner and I stumbled over here by a different web address and thought I may
as well check things out. I like what I see so now i am following you.
Look forward to looking over your web page yet again.
manicure
پنجشنبه 10 فروردین 1396 05:32 ب.ظ
magnificent submit, very informative. I ponder why the opposite specialists of this sector do not
understand this. You should proceed your writing.
I'm sure, you've a great readers' base already!
رعنا
شنبه 2 خرداد 1394 03:17 ق.ظ
سلام مطالب عالی بود به منم سر بزن http://ariamoozik.blogsky.com/
دن
یکشنبه 16 آذر 1393 10:41 ب.ظ
اول سلام

بعد تشکر

بعد یه خواهش بهترشو بزارین

بعد خدافظی
دن
یکشنبه 16 آذر 1393 10:38 ب.ظ
خوبه ولی بهترشو بزارین
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30